Pamětihodnosti
Mezi stávající památky patří bezesporu komárovské muzeum slévárenství a umělecké litiny, jehož budova stojí na zachovaných základech středověké tvrze, později zvané zámek, přestavěné v roce 1888 na školu. Dochovaly se tři artefakty. Přízemní sklepy, gotický portál a erby na schodišti do prvního patra.
Na náměstí se nachází radnice s dalšími budovami v secesním slohu, vzácný sloup s orlem, který pochází z kolekce umělecké litiny v Hanavském pavilonu na Jubilejní výstavě roku 1891. Vzácnou památkou je i zde stojící litinová váza z roku 1918 jako Pomník SVOBODY. Památníkem na oběti obou válek je Pomník padlým v horní části parku. Dalšími uměleckými předměty, které lze spatřit při procházce městysem jsou litinové kříže u sokolovny a u zvoničky na náměstí Jana Husa, Tyršův pomník, sochy Snění, Hoch s rybou, litinový stůl a kandelábr před muzeem a památník sv. Vojtěcha v zahrádce proti kulturnímu domu.
Železem je dekorován i farní kostel Narození Panny Marie v nedalekém Mrtníku, kde je ke spatření unikátní litinová křížová cesta, litinové postranice lavic, krásně zdobený lustr či víko křtitelnice. Funerální litinu z Komárova můžete obdivovat i na přilehlém mrtnickém hřbitově a na mnoha jiných podbrdských hřbitovech.
Krásu brdské krajiny a její historii lze objevovat také při putování po naučné stezce.
Nedaleko Komárova se nachází zřícenina hradu Valdek. Zajímavý článek nejen o Valdeku vyšel na webu novinky.cz, odkaz je zde.
Důlní a hutní průmysl ve svém počátku měnil krajinu, která však nepozbyla své krásy díky bohatým Brdským lesům a malebným zákoutím, jež stále lákají turisty i místní obyvatele k procházkám. Soustava rybníků na Červeném potoce, jejichž voda byla kdysi zdrojem energie pro vodní hamry na zkujňování surového železa, dala během let možnost letního i zimního sportovního vyžití. Stala se však několikrát i hrozbou. Velké povodně a několikeré protržení hráze mělo za následek mnoho škod.
Za krásami a historií můžete do našeho městyse, chcete-li se více dozvědět, kdykoli přijít, či přijet. Něco si přečíst, projít se naučnou stezkou, zúčastnit se Pešíkova pochodu, obdivovat přírodní krásy i umění našich předků, posedět, popovídat si. Těšíme se! Budete vítáni!
Osobnosti
- Vincenc Bradáč (*1815) - kněz, kanovník metropolitní kapituly Svatovítské, spisovatel, skladatel, básník, poslanec českého sněmu,
- Dominik Zafouk (*1797) - modelér, sochař, zlatník, autor vzácných plaket, bust, památníků, šperků,
- Heřman Němeček (*1877) - malíř, legionář ve Francii, ilustrátor románů E. Zoly, Sandové, Dostojevského,
- Zdeněk Emanuel Fiala (*1856) – sochař, modelér, vedoucí modelérského kabinetu železáren, autor pomníku F.J.I. a dalších, bust, plaket, spoluautor Hanavského pavilonu.